Blog

HomeInformacjeBiuro idealne – jak powinno wyglądać
Biuro Idealne

Biuro idealne – jak powinno wyglądać

Każdy może stworzyć własną definicję biura idealnego. Firmy zasadniczo różnią się pod wieloma względami, dlatego trudno wyróżnić jeden wystrój i styl, który sprawdzi się w wszędzie. Niemniej jednak istnieje kilka elementów, które powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu firmowym pretendującym do miana idealnego.

Ergonomiczne wyposażenie

Ideał biura nie kryje się w jego wyglądzie, ale przede wszystkim w funkcjonalności. Aby pracownicy mogli działać efektywnie, idealne ergonomiczne biuro potrzebuje chociażby ergonomicznych mebli. To zresztą nie wyklucza ich estetycznego wykonania. Ergonomia ma bezpośredni wpływ na zdrowie, komfort i koncentrację pracowników. Dobór krzeseł, biurek, lamp czy akcesoriów powinien uwzględniać przede wszystkim zasady higieny i ergonomii pracy.

Optymalna przestrzeń

Już na etapie wybierania biura pod wynajem należy się zastanowić, jaka przestrzeń jest najlepsza dla danej firmy. Ma to bezpośrednie przełożenie na kwestie aranżacyjne. Na przykład w tyskim biurowcu Estetyczna 4 o łącznej powierzchni 1377 metrów kwadratowych są wynajmowane biura o powierzchni od 16 do ponad 300 metrów kwadratowych. Już na pierwszy rzut oka stanowi to zasadniczą różnicę. Jak zwykle warto poszukiwać złotego środka. Nikomu nie służy ciasnota, ale zbyt duża, niewykorzystana przestrzeń również nie sprzyja efektywnej pracy ani estetyce.

Niezawodny sprzęt

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek współczesne biuro bez takich sprzętów jak komputery czy urządzenia wielofunkcyjne (łączące funkcje drukarki, ksero i skanera). Jednak urządzenia z biegiem czasu mocno się eksploatują i jeśli w porę nie zostaną naprawione lub wymienione, pracownicy będą mieli z nimi więcej kłopotów niż pożytku. Znaczenie ma także jakość i szybkość połączenia internetowego. W biurowcu Estetyczna 4 nie ma z tym problemu, ponieważ pod tym adresem funkcjonuje główne łącze światłowodowe Orange w Tychach, a także wewnętrzna serwerownia do dyspozycji najemców biurowca Estetyczna 4.

Spójność wizualna

Wystrój biura to element brandingu, a jeśli pomieszczenie firmowe ma być idealne, powinno być zaprojektowane spójnie z identyfikacją wizualną całego przedsiębiorstwa. Klient, pracownik czy kontrahent przekraczający próg biura powinien od razu wiedzieć, z jaką marką ma do czynienia. W dzisiejszych czasach zamówienie elementów identyfikacji wizualnej w dowolnych wymiarach i formatach nie jest żadnym problemem. Na estetykę ma wpływ kolor ścian, jakość i spójność mebli, odpowiedni układ. W idealnym wariancie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Zdefiniowane cele

Jeśli marzysz o biurze idealnym dla swojego biznesu, zacznij od wybrania odpowiedniej przestrzeni i lokalizacji. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jedne biura są z założenia otwarte dla klientów i kontrahentów, inne stanowią raczej pracownię, w której funkcjonuje jedynie zespół. W obu przypadkach estetyka, ergonomia i inne wspomniane aspekty mają przełożenie na efektywność przedsiębiorstwa. Nie lekceważ roli biura w biznesie.