Blog

HomeInformacjeErgonomiczne biuro kluczem do efektywności pracowników
Ergonomiczne-biuro-kluczem-do-efektywności-pracowników-facebook

Ergonomiczne biuro kluczem do efektywności pracowników

Ergonomia to dyscyplina naukowa, której głównym zadaniem jest dostosowywanie warunków pracy do potrzeb człowieka. Gdy mowa o ergonomicznym krześle, chodzi o to, że jest dobrze dopasowane do sylwetki i pozwala siedzieć wygodnie oraz zgodnie z wytycznymi lekarzy. Na podobnej zasadzie ergonomicznym nazywamy całe biuro, czyli pomieszczenie, które zostało ściśle przemyślane pod kątem komfortu pracowników w trakcie pracy.

Brak odpowiednio przygotowanego stanowiska biurowego przekłada się między innymi na problemy z kręgosłupem, krążeniem, wzrokiem czy koncentracją, znacząco obniżając efektywność oraz poziom zadowolenia z pracy. Na temat ergonomii pracy organizuje się szkolenia, publikuje artykuły i poradniki, wydaje wskazówki, a mimo to nadal zdarzają się sytuacje, w których pracownik naraża zdrowie i nie pracuje wydajnie przede wszystkim ze względu na brak odpowiednio zorganizowanej przestrzeni.

Przykładem ergonomicznego, nowoczesnego biura z odpowiednią infrastrukturą jest nasz obiekt ESTETYCZNA 4 w Tychach. Projektując wnętrza i dostosowując je do potrzeb wynajmujących, kierowano się przede wszystkim dorobkiem ekspertów w zakresie ergonomii. Ta wiedza, choć dostępna, nie jest powszechnie wykorzystywana, przez co wiele stanowisk pracy w Polsce nie spełnia podstawowych norm i wytycznych. Warto zatem wiedzieć, czym cechuje się ergonomiczne biuro.

Dla pracowników biurowych kluczowe jest zaaranżowanie stanowiska pracy. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz oparcie. Ważnym dodatkiem są także podłokietniki. Między rękoma a klawiaturą komputera powinien przebiegać kąt 90 stopni. Podobnie kolana powinny zginać się dokładnie pod kątem prostym, a stopy opierać na podłożu lub specjalnej podkładce. Na ergonomię pracy wpływa także odległość oczu od monitora oraz kąt patrzenia na ekran.

W ergonomicznym biurze każdy pracownik potrzebuje przestrzeni, która ułatwia koncentrację ani nie ogranicza swobody. Istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość pracy są także oświetlenie, jakość powietrza, obecność roślin czy natężenie hałasu (na niskim poziomie). Firmy, które decydują się na wynajem ergonomicznych biur, takich jak w biurowcu ESTETYCZNA 4, odnotowują wzrost efektywności względem źle zaprojektowanych, nieprzyjaznych pracownikowi pomieszczeń.

Niezależnie od branży żaden pracownik nie powinien być narażony na ból. Nie można wykonywać obowiązków w pozycji, która prowadzi do chorób i nieodwracalnych zmian w organizmie. W tym względzie etyka i prawo idą w parze z korzyściami ekonomicznymi – po prostu opłaca się inwestować w ergonomiczne stanowiska lub wynajmować biura, które spełniają pożądane normy, czego przykład stanowią pomieszczenia dostępne w naszym biurowcu ESTETYCZNA 4.